Kreslíme kolečka

Výsostné znaky ve tvaru soustředných kružnic používají státy na všech kontinentech. Naučit se kreslit je, je tedy naprostý základ. 

V našem editoru pro vektorovou grafiku si vytvoříme nový dokument (Ctrl+N) Vybereme si nástroj pro kreslení elips  (L) a klikneme někam do plochy dokumentu. Vyskočí nám nové dialogové okno, kde si můžeme zvolit délky jednotlivých os elipsy.  My kreslíme znak C1 který má poměr jednotlivých kružnic 9:8:4:3. Pro první kružnici si tedy zvolíme velikost 90×90 mm a tyto hodnoty vepíšeme jednotlivých políček a kliknutím na OK potvrdíme. Tímto se nám vytvoří první kružnice o průměru 90 mm.. Nastavíme barvu výplně na žlutou. Tento krok není při kreslení masek nezbytný, barvu výplně nemusíme vůbec používat a stačí pouze nastavit barvu okrajů (dokonce lze kreslit i  bez barev, ale tím se nebudeme teď zbytečně zabývat)

Naprosto stejně budeme postupovat v dalším kroku, pouze s tím rozdílem, že zadáme délky os 80 a 80 mm.  Barvu výplně nastavíme na modrou,

Do třetice postup zopakujeme s hodnotami 40 mm a bílou barvou.

Jako poslední vytvoříme nejmenší kruh 30 mm a barvu nastavíme na červenou. Tímto máme nakresleno a už nás čekají jen úpravy vzájemné polohy a zmenšení (zvětšení) do potřebného měřítka.

Přepneme si na nástroj pro výběr (V). Klikneme myší někde nad nejvýše umístěným kruhem a za stálého držení levého tlačítka myši vybereme všechny kruhy a tlačítko uvolníme.  Všechny  objekty by  se měly ocitnout uvnitř obdélníku, který prochází nejvíce vzdálenými body všech kružnic od pomyslné svislé a vodorovné osy.

Nyní si vybereme nástroj na zarovnání a všechny objekty srovnáme dle svislé osy na střed…

… a hned v dalším kroku uděláme to stejné podle vodorovné osy.  Nyní je dobré (ale ne nezbytné) kvůli další manipulaci všechny mezikruží mocí příkazu seskupit, seskupit do jedné skupiny (Ctrl+G) V tuto chvíli máme vlastně hotovo. A poslední co nám vlastně zbývá je, se rozhodnout, jakou mají mít znaky velikost, aby odpovídaly požadovanému měřítku.

My budeme kreslit znaky o velikosti 36 palců, což v přepočtu do měřítka 1:32 dělá průměr 28,575 mm. Tuto hodnotu zadáme do políčka pro velikost a máme potvrdíme klávesou Enter.

Na závěr ještě budu demonstrovat jakým způsobem si připravuji nakreslené obrázky pro řezání. Nakreslená znak si nakopíruji a to buď klasicky (Ctrl+C – Ctrl+V) nebo tak, že si znak označím nástrojem pro výběr a stisknu a držím Alt a obrázkem chci jakoby posunout. Na místo toho se vytvoří kopie.

U zkopírovaného obrázku pak zruším barvu výplně a naopak zvolím barvu ohraničení na černou.

V posledním kroku pak zvolím tloušťku ohraničení na 0,001 mm a potvrdím. Máme hotovo! Horní znak můžeme poslat do tiskárny, spodní do plotteru.